WeEn Semiconductors BTA316B-600CTJ
Part No.:
BTA316B-600CTJ
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BTA316B-600CTJ.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 16A D2PAK
Shipping
BTA316B-600CTJ Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)