WeEn Semiconductors BTA316-600B,127
Part No.:
BTA316-600B,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA316-600B,127.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A TO220AB
Shipping
BTA316-600B,127 Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)