WeEn Semiconductors BTA312B-600E,118
Part No.:
BTA312B-600E,118
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BTA312B-600E,118.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 12A D2PAK
Shipping
BTA312B-600E,118 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)