WeEn Semiconductors BTA308X-800F0Q
Part No.:
BTA308X-800F0Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BTA308X-800F0Q.pdf
Description:
TRIAC 800V 8A TO220F
Shipping
BTA308X-800F0Q Specifications
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
60A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)