Littelfuse Inc. BTA30-800CW3G
Part No.:
BTA30-800CW3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA30-800CW3G.pdf
Description:
TRIAC 800V 30A TO220AB
Shipping
BTA30-800CW3G Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
30 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
300A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)