UMW BTA24-800CRG
Part No.:
BTA24-800CRG
Manufacturer:
UMW
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA24-800CRG.pdf
Description:
TRIAC 800V 24A TO220
Shipping
BTA24-800CRG Specifications
Manufacturer:
UMW
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
24 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
240A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
80 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)