WeEn Semiconductors BTA216X-600F,127
Part No.:
BTA216X-600F,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BTA216X-600F,127.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A TO220F
Shipping
BTA216X-600F,127 Specifications
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)