WeEn Semiconductors BTA216B-600B,118
Part No.:
BTA216B-600B,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BTA216B-600B,118.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A D2PAK
Shipping
BTA216B-600B,118 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)