NXP USA Inc. BTA212-800B,127
Part No.:
BTA212-800B,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA212-800B,127.pdf
Description:
TRIAC 800V 12A TO220AB
Shipping
BTA212-800B,127 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)