WeEn Semiconductors BTA206-800ET,127
Part No.:
BTA206-800ET,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA206-800ET,127.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 6A TO220AB
Shipping
BTA206-800ET,127 Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
60A, 66A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)