NXP USA Inc. BTA204W-600E,135
Part No.:
BTA204W-600E,135
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
BTA204W-600E,135.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 1A SOT223
Shipping
BTA204W-600E,135 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Bulk
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
10A, 11A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
12 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)