WeEn Semiconductors BTA203-800CT/L01EP
Part No.:
BTA203-800CT/L01EP
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
BTA203-800CT/L01EP.pdf
Description:
TRIAC 800V 3A TO92-3
Shipping
BTA203-800CT/L01EP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
3 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
27A, 30A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
150°C (TJ)