NXP USA Inc. BTA202X-800E,127
Part No.:
BTA202X-800E,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BTA202X-800E,127.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 2A TO220F
Shipping
BTA202X-800E,127 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
2 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
14A, 15.4A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
12 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)