WeEn Semiconductors BTA201W-800E,115
Part No.:
BTA201W-800E,115
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
BTA201W-800E,115.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73
Shipping
BTA201W-800E,115 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
12.5A, 13.7A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
12 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)