UMW BTA16-600CRG
Part No.:
BTA16-600CRG
Manufacturer:
UMW
Datasheet:
BTA16-600CRG.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A TO220
Shipping
BTA16-600CRG Specifications
Manufacturer:
UMW
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)