WeEn Semiconductors BTA140-600-0Q
Part No.:
BTA140-600-0Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Datasheet:
BTA140-600-0Q.pdf
Description:
TRIAC 600V 25A TO220AB
Shipping
BTA140-600-0Q Specifications
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
190A, 209A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
70 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)