STMicroelectronics BTA12-800SWRG
Part No.:
BTA12-800SWRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Datasheet:
BTA12-800SWRG.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 12A TO220AB
Shipping
BTA12-800SWRG Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)