onsemi BTA12-800CW3G
Part No.:
BTA12-800CW3G
Manufacturer:
onsemi
Datasheet:
BTA12-800CW3G.pdf
Description:
TRIAC 800V 12A TO220AB
Shipping
BTA12-800CW3G Specifications
Manufacturer:
onsemi
Packaging:
Bulk
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
105A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
45 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)