NXP USA Inc. BT234-600D,127
Part No.:
BT234-600D,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BT234-600D,127.pdf
Description:
TRIAC 600V 4A TO220AB
Shipping
BT234-600D,127 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
35A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
6 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)