WeEn Semiconductors BT139B-600F,118
Part No.:
BT139B-600F,118
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BT139B-600F,118.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A D2PAK
Shipping
BT139B-600F,118 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
155A, 170A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
45 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)