WeEn Semiconductors BT139-600E/DG,127
Part No.:
BT139-600E/DG,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BT139-600E/DG,127.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB
Shipping
BT139-600E/DG,127 Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
155A, 170A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
45 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)