WeEn Semiconductors BT139-600-0Q
Part No.:
BT139-600-0Q
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BT139-600-0Q.pdf
Description:
TRIAC 600V 16A TO220AB
Shipping
BT139-600-0Q Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
155A, 170A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
70 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
45 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)