WeEn Semiconductors BT138B-600F,118
Part No.:
BT138B-600F,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BT138B-600F,118.pdf
Description:
TRIAC 600V 12A D2PAK
Shipping
BT138B-600F,118 Specifications
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)