WeEn Semiconductors BT138-600E/DGQ
Part No.:
BT138-600E/DGQ
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BT138-600E/DGQ.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220F
Shipping
BT138-600E/DGQ Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
90A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)