WeEn Semiconductors BT138-600/DG,127
Part No.:
BT138-600/DG,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BT138-600/DG,127.pdf
Description:
TRIAC 600V 12A TO220AB
Shipping
BT138-600/DG,127 Specifications
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)