WeEn Semiconductors BT137-800G0Q
Part No.:
BT137-800G0Q
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BT137-800G0Q.pdf
Description:
TRIAC 800V 8A TO220AB
Shipping
BT137-800G0Q Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)