WeEn Semiconductors BT136X-600F,127
Part No.:
BT136X-600F,127
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
BT136X-600F,127.pdf
Description:
TRIAC 600V 4A TO220F
Shipping
BT136X-600F,127 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)