WeEn Semiconductors BT136S-800F,118
Part No.:
BT136S-800F,118
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BT136S-800F,118.pdf
Description:
TRIAC 800V 4A DPAK
Shipping
BT136S-800F,118 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)