WeEn Semiconductors BT136B-800E,118
Part No.:
BT136B-800E,118
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BT136B-800E,118.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 800V 4A D2PAK
Shipping
BT136B-800E,118 Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)