WeEn Semiconductors BT131-600/DG,116
Part No.:
BT131-600/DG,116
Datasheet:
BT131-600/DG,116.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3
Shipping
BT131-600/DG,116 Specifications
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
12.5A, 13.8A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
3 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
5 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)