WeEn Semiconductors BT131-600,116
Part No.:
BT131-600,116
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
BT131-600,116.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3
Shipping
BT131-600,116 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
12.5A, 13.8A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
3 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
5 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)