WeEn Semiconductors BT1308W-400D,135
Part No.:
BT1308W-400D,135
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
BT1308W-400D,135.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 400V 0.8A SC73
Shipping
BT1308W-400D,135 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
800 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
9A, 10A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
10 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)