Standex-Meder Electronics BT12-2A66
Part No.:
BT12-2A66
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
BT12-2A66.pdf
Description:
LOW THERMOVOLTAGE REED RELAY, FO
Shipping
BT12-2A66 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
BT
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:
2.4 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
2 VDC
Operate Time:
0.5 ms
Release Time:
100 µs
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C