Standex-Meder Electronics BH12-4A85-M
Part No.:
BH12-4A85-M
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
BH12-4A85-M.pdf
Description:
HIGH VOLTAGE AND INSULATION REED
Shipping
BH12-4A85-M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
BH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current):
1 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
30 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
8.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
1.1 ms
Release Time:
400 µs
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C