Bright Toward Industrial Co., Ltd. BFH-2C12W
Part No.:
BFH-2C12W
Manufacturer:
Bright Toward Industrial Co., Ltd.
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
BFH-2C12W.pdf
Description:
200V/0.5A HIGH TEMPERATURE REED
Shipping
BFH-2C12W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
BFH
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
250 mA
Switching Voltage:
100VDC - Max
Coil Current:
24 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Hermetically
Must Operate Voltage:
6.7 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
1.5 ms
Release Time:
2 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C