Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237351104
Part No.:
BFC237351104
Datasheet:
BFC237351104.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
Shipping
BFC237351104 Specifications
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)