Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237052102
Part No.:
BFC237052102
Datasheet:
BFC237052102.pdf
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RADIAL
Shipping
BFC237052102 Specifications
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)