Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237021104
Part No.:
BFC237021104
Datasheet:
BFC237021104.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL
Shipping
BFC237021104 Specifications
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)