Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237011334
Part No.:
BFC237011334
Datasheet:
BFC237011334.pdf
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL
Shipping
BFC237011334 Specifications
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)