Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236855223
Part No.:
BFC236855223
Datasheet:
BFC236855223.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Shipping
BFC236855223 Specifications
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.508" (12.90mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)