Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236855102
Part No.:
BFC236855102
Datasheet:
BFC236855102.pdf
Description:
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD
Shipping
BFC236855102 Specifications
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)