Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236825224
Part No.:
BFC236825224
Datasheet:
BFC236825224.pdf
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Shipping
BFC236825224 Specifications
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.535" (13.60mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)