Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233820473
Part No.:
BFC233820473
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
BFC233820473.pdf
Description:
CAP FILM 0.047UF 20% 630VDC RAD
Shipping
BFC233820473 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)