Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC233660103
Part No.:
BFC233660103
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
BFC233660103.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD
Shipping
BFC233660103 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)