Standex-Meder Electronics BE12-4A85-M
Part No.:
BE12-4A85-M
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
BE12-4A85-M.pdf
Description:
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 4A
Shipping
BE12-4A85-M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
BE
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current):
1 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
46.2 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Fully
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
0.75 VDC
Operate Time:
1.1 ms
Release Time:
100 µs
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C