Rohm Semiconductor BD18HA5MEFJ-ME2
Part No.:
BD18HA5MEFJ-ME2
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
BD18HA5MEFJ-ME2.pdf
Description:
IC REG LIN 1.8V 500MA 8HTSOP-J
Shipping
BD18HA5MEFJ-ME2 Specifications
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
1.2 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C