Rohm Semiconductor BD18HA3MEFJ-ME2
Part No.:
BD18HA3MEFJ-ME2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
BD18HA3MEFJ-ME2.pdf
Description:
IC REG LIN 1.8V 300MA 8HTSOP-J
Shipping
BD18HA3MEFJ-ME2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
1.2 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C