Renesas Electronics Corporation BCR10CM-16LH#BB0
Part No.:
BCR10CM-16LH#BB0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BCR10CM-16LH#BB0.pdf
Description:
TRIAC 800V 10A TO220AB
Shipping
BCR10CM-16LH#BB0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)