Kingbright BC56-12SYKWA
Part No.:
BC56-12SYKWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
12-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
BC56-12SYKWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP YLW 12DIP
Shipping
BC56-12SYKWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
12-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
3
Size / Dimension:
0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
120mcd
Wavelength - Peak:
590nm
Power Dissipation (Max):
75mW