Qualcomm BC313143A18-IRK-E4
Part No.:
BC313143A18-IRK-E4
Manufacturer:
Qualcomm
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
84-VFBGA
Datasheet:
BC313143A18-IRK-E4.pdf
Description:
IC RF TXRX+MCU BLE 84VFBGA
Shipping
BC313143A18-IRK-E4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualcomm
Series:
BlueCore®
Package/Case:
84-VFBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx + MCU
RF Family/Standard:
Bluetooth
Protocol:
Bluetooth v1.2, Class 2 and 3
Modulation:
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
723.2kbps
Power - Output:
4dBm
Sensitivity:
-85dBm
Memory Size:
4MB ROM, 32kB RAM
Serial Interfaces:
GPIO:
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.6V
Current - Receiving:
Current - Transmitting:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C